All On Four İmplant Nedir / İsmail Güleç

All On Four İmplant Nedir?

All on four implant tekniği tamamen dişsiz olan hastalara belirli teknik ve açılarla yerleştirilen dental implantın ismidir. Kişiler All on four implant tekniği ile birlikte aynı gün içerisinde sabitlenmiş diş implantına sahip olabilirler. All on four implant tekniğinin faydaları ise şu şekildedir;

  • Hiç      bir şekilde dişi olmayan hastaların bir gün içerisinde tek bir operasyon      ile birlikte sabit bir implant protezi takılma işleminde bulunulabilir.
  • Kişilere      sinüs yükseltme ameliyatı yapılmaktadır ve bununla birlikte kemik ilavesi      eklenmektedir bu tür operasyonlar cerrahi işlem uygulanmadan      yapılmaktadır.
  • Dental      implant işleminin ameliyat süresi geleneksel implant cerrahi işlemine göre      daha kısa sürmektedir.
  • Kullanılan      implant malzemesi daha azdır ve ilave cerrahi işlem gerektirmemektedir,      kişiler daha düşük maliyetli ve kolay bir implant tedavisi alabilirler.
  • Yapılacak      olan implant kişiye özel tasarlanmaktadır ve kişinin özellikle daha iyi      bir gülümsemeye kavuşması adına dizayn edilmektedir, all on four implant      taktıran kişiler daha estetik bir gülümsemeye sahip olmaktadır.
  • Bu      tür implantların temizliği diğer implantlara göre daha kolay ve pratiktir.
  • Hareketli      protez kullanmayan kişiler için uygun bir implant türüdür.
  • Bulantı      ve benzeri hastalığı olan kişilere uygun bir implant türüdür.
  • Tedavi      süresi azdır, farklı illerde bulunan kişilere dilerlerse all on four      implant tedavisi yaptırabilirler.

All on four implant tedavisi, dental implant gibi ameliyat gerektirmeden yapılabilmektedir. Şeker, tansiyon ve kalp gibi kronik rahatsızlığı bulunmayan kemik yapısı oturmuş herkes bu tedavi türünden faydalanabilmektedir. Yeterli kemik sayısı ve hacmine sahip olan kişilere dişli veya dişsiz olmaları fark etmeden bu yöntem uygulanabilmektedir. All on four implant tedavisi için planlanan hastalara öncelikle detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir, radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Üç boyutlu tomografi ile birlikte kişinin üzerinde ölçümler yapılması gerekmektedir. All on four implant işlemi cerrahi ve diş protez takımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişilere tedavi günü planlamaya göre dört adet implant yerleştirme işlemi yapılmaktadır. İmplant takımından sonra kişilerin ağzına geçici protez yerleştirilmektedir. Geçici protezden sonra üç ay hastanın iyileşme süresi beklenmektedir, iyileşme süresinden sonra ise kişilere kalıcı diş protezi takılmaktadır. Dental implant takımından sonra kişiler belirli bir miktarda ağır veya fiziksel belirti yaşayabilirler. Ağrılar doktorun verdiği ağrı kesici ile giderilebilmektedir, yüzde oluşan şişlik ve morluklar ise yaklaşık on gün içerisinde kalıcı olarak geçmektedir. All on four işlemi sırasında kişiler büyük bir ağrı duymamaktadır, panik atağı, anksiyetesi veya yüksek korku hisseden hastalara ise genel anestezi yapılabilmektedir. Dental implant işleminin iyileşmesi ortalama üç ay sürmektedir, kişiler üç aylık süreç sonrasında normal dişlerine geçiş yapabilmektedir. Bu üç aylık süre içerisinde kişilere beslenme programı hazırlanmaktadır, implant işlemi yapıldıktan sonra kişilerin uzun bir süre gazlı, sıcak ve aşırı soğuk içecekler tüketmemesi gerekmektedir. All on four işlemi uzun vadeli bir protez yöntemidir, kişilerin doğru bakım uygulamasına göre ömür boyu implant kullanımında bulunabilirler. İmplant takıldıktan sonra ki bir hafta kişilerin günde en az üç kere dişini fırçalaması gerekmektedir, kişiler ara yüz fırçası ile düzenli olarak diş arası temizliği yapabilirler. Diş ipi kullanabilen kişiler ise her öğün sonrasında diş arası temizliğinde bulunabilirler. Uzun vadeli implant kullanımında bulunmak isteyen kişiler düzenli olarak gargara kullanabilirler, gargara kullanımı ağız içi ve diş sağlığı için oldukça önemli bir noktadır. İmplant takımından sonra kişilerin yumuşak ve püre kıvamında gıdalar tüketmesi gerekmektedir. All on four implant tedavisi ortalama on bin Türk Lirası ile yirmi iki bin Türk Lirası arasında değişiklik gösterebilmektedir.