Birden Fazla İmplant Aynı Günde Takılabilirmi ? / İsmail GÜLEÇ

Birden Fazla İmplant Aynı Gün Takılabilirmi

Hastaların dik eksikleri rahatsızlığı yemek yiyememelerine ve sosyal yaşantılarından uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Bu durumda kısa sürede eksik dişlerin tamamlanmasını istemelerine yol açmaktadır. Son yıllarda eksik diş tedavisinde kullanılan implant yöntemi hem hastalar hem de diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Eksik dişlere göre belirlenen implant uygulamasıyla hasta doğal ve sağlıklı dişlere kısa süre içerisinde kavuşur. Çene tomografisi çekilerek gerçekleştirilen işlemde eksik dişin yerine yapay diş kökü yerleştirmesiyle uygulanır. Halk arasında vidalama tedavisi olarak da bilinmekte. İmplant tedavilerinde hastalar birden fazla implant aynı gün takılabilirmi konusunu merak etmektedir. 

Hastaların diş sağlıklarını korumak ve hayatlarına kaldıkları yerden gülümseyerek devam etmelerine imkan tanıyan implant tedavileri son yıllarda sık uygulanmaya başlamıştır. Eksik diş tedavisinde sağlıklı dişlere zarar vermeden eksik diş bölgesine açılan çukura yapay bir diş kökü eklenerek eksik diş tamamlanır. Hastanın rahat bir yemek yemesi ve gülümsemesi için estetik ve doğal yapılı bir diş olması implant tedavilerinde önemli bir konudur. Hastalar implant uygulaması yapılırken birden fazla implant aynı gün takılabilirmi konusunu araştırmaktadır. Bununla ilgili olarak diş hekimlerine danışmaları gerekmektedir ancak gelişen teknolojik imkanlar ile günde 12-15 implant takılabileceği yönündedir.

İmplant Uygulaması

Eksik diş sorunu yaşayan hastalar uzun ömürlü ve doğal görünüm sunan implant tedavisine sıklıkla başvurmaktadır. Kısa sürede iyileşmesi ve doğal diş etkisi yaratmasıyla diğer alternatif yöntemlere kıyasla hastalar ve diş hekimleri tarafından sık uygulanan bir yöntemdir. Eksik dişi olan hastalara çene tomografisi ya da röntgeni çekilerek uygulama başlanır. Ardından hastanın diş etinin ve çene kemiğinin implant uygulamaya uygun olup olmadığı doktor tarafından tespit edilerek implant uygulamasının gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine karar verilir. Ardından implant yerleştirilerek eksik olan dişin bulunduğu bölgeye çukur açılarak titanyumdan özel olarak yapılan implant çene kemiğine cerrahi bir operasyonla yerleştirilir. İmplant uygulaması sonrası hasta kısa süre içerisinde sağlığına kavuşarak dişlerini rahatlıkla kullanabilir. Birden fazla implant aynı gün takılabilirmi konusunda hasta da önem arz etmektedir. 

İmplant uygulamalarında hastanın diş eti ve çene kemiği sağlığı oldukça önemlidir. Hasta implant uygulama uygun olduğu durumlarda aynı gün içerisinde 12-15 adet implant takılabilir. Bu durum hastanın üzün süre ameliyat odasında kalmasına ve iyileşme süresinin yavaşlamasına yol açabilir. İmplant uygulamasında hastanın sağlığı ön planda tutularak hareket edilir. Hasta sağlıklı diş eti ve kemik yapısına sahipse implant uygulaması gerçekleştirilir. Birden fazla implant aynı gün takılabilirmi sorusu hastanın durumuna göre de farklılık gösterir.

Birden fazla implant aynı gün takılabilirmi diye düşünen hastalar diş hekimlerinden farklı cevaplar alacaklardır. İmplant uygulaması hasta için kolaylık sağlayan bir tedavi yöntemi olmasıyla sıklıkla uygulanmaktadır. Tedavi süresi uzun bir süreç olduğu için implant uygulaması yapılacak hastalar bu tedavinin kısa süre içerisinde tamamlanmasını isterler. Hastanın durumuna ve diş hekiminin performansına bağlı olarak implant uygulamaları farklık gösterir. Bazı durumlarda diş hekimi implant uygulamalarını bir günde gerçekleştirirken bazı durumlarda parçalara bölerek tedaviyi uygular. Ağız içerisinde farklı bölgelerde bir fazla diş eksikliği olması durumunda birden fazla implant ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurularak tedavi süreci gerçekleştirilir. Hastanın diş eti ve kemik yapısında bir sorun olmadığı durumlarda aynı gün içerisinde birden fazla implant uygulaması gerçekleştirilebilir. Birden fazla implant aynı gün takılabilirmi konusu hem hastanın durumuna hem de diş hekiminin performansına bağlı olarak değişiklik göstereceği için en uygun bilgiye diş hekiminizden ulaşabilirsiniz.