Dikkat Diş Beyazlatma Kimlere yapılmaz / Dt. İrem BARSBEY

Diş Beyazlatma Kimlere Yapılmaz

Birçok insan gün içinde dişlerinin sarı olması nedeniyle gülümsemekten çekinebiliyor. Buna bağlı olarak da sosyal açıdan sorun yaşanılabilmekte. Diş doktorları çevresel faktörlere bağlı olarak yaşanan diş sararmalarının önüne geçebiliyor. Bu çevresel faktörler günlük gıda tüketimine bağlı faktörlerdir. Örneğin çay ve kahveyi günde beş altı defa kullanan kişiler, çok sık sigara tüketenler ya da kırmızı şarap gibi renkli ürünleri kullananlar dişlerinde sararma yaşayabilir. Tüm bunların dışında bir de diş minesinin doğuştan sarı olduğu insanlar da vardır. Bu insanlar ne kadar dişlerini fırçalarsa fırçalasın bir türlü istenen beyazlığa ulaşamaz. Bu nedenle diş beyazlatma yaptırmak isterler. Diş beyazlatma işlemi diş doktorlarının yaptığı bir işlemdir. Genellikle herkese yapılabilse de diş beyazlatmanın yapılamadığı insanlar da vardır. 

Öncelikle diş beyazlatma işlemi çoğunlukla 18 yaşından daha küçük olan insanlara yapılmaz. 18 yaş sınırı yerine 16 yaş sınırını kabul eden yerler de vardır. Bir yaş kriterinin olmasının nedeni diş sinirlerinin küçük yaşta en geniş seviyede olmasıdır. Diş sinirleri geniş seviyede olduğundan bu yaştaki insanlarda diş beyazlatma hassasiyet oluşturur. Dişlerde oluşan hassasiyet kişiyi kanal tedavisi yaptırmaya mecbur bırakabilir. Yaş konusunun dışında gebe kadınlara da diş beyazlatma yapılması doğru olmaz. Ayrıca diş etleri ve dişleri hassas olan insanlara da diş beyazlatma yapılmaz. Diş beyazlatmada kullanılan ürünlere alerjisi olan kişiler de diş beyazlatma yaptıramaz. Diş beyazlatma yaptırmadan önce diş hekimi hastayı muayene eder. Bu muayenede tüm bunlar konuşulur. Doktor hastaya diş beyazlatma yapılacaksa yapılma aşamalarını ya da diş beyazlatma yapılamayacaksa neden yapılamayacağını anlatır.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yaptıran kişi ilk günlerde diş hassasiyeti oluşturabilecek durumlardan kaçınmalıdır. Fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek ile içecek tüketmemelidir. Renkli gıdaları ve sigarayı kullanmamalıdır. Özellikle ilk birkaç gün dikkat edilse de aslında 10 gün kadar dikkatli davranan kişiler daha uzun süre beyaz dişlerle yaşayabilir. Diş beyazlatma yaptırdıktan sonra dişlerinizin eskisi gibi olmasını istemiyorsanız tüketimlerinize dikkat etmelisiniz. Vişneli, safranlı, salçalı vb. renkli yiyecekler yerine daha açık renkli yiyecekler yemelisiniz. Çay ya da kahve yerine yalnızca su içmeniz yeterli olur. 

Diş hekimi hastanı dişlerindeki renklenmenin, sararmanın nedenini bulduktan sonra hastanın diş beyazlatmaya uygun olup olmadığına karar verir. Bunun için hasta alerji durumu ile ilgili doktora karşı dürüst olmalıdır. Bazı hastalarda diş beyazlatma süresi birkaç seans sürebilir. Seans durumu hastanın dişlerinin rengine göre değişir. Genellikle diş beyazlatma yaptıranlar yeni dişlerinden çok memnun kalır. Diş beyazlatma sonucu oluşan renk oldukça beyaz bir renktir. Beyazlatma yapılan dişler kişide estetik bir görüntü oluşturur.

Diş beyazlatma işlemi etkisi genellikle birkaç yıl devam eder. Kişi, sigara kullanmıyorsa ve diğer gıdalardan yemesi ile içmesine dikkat ediyorsa bir ömür beyaz dişlerle yaşayabilir. Diş beyazlatmadan bir süre sonra dişler ilk yaptırılan beyaz tonunu kaybetse de eskisi kadar sarı olmaz. Diş beyazlatma 18 yaşından büyük olan herkese yapılabilir. Diş beyazlatma ücretleri yapılan diş beyazlatmanın türüne göre değişir. Ev tipi diş beyazlatma ile ofis tipi diş beyazlatmanın ücretleri birbirinden farklıdır. Alt dişleri çok gözükmeyen kişiler genellikle yalnızca üst dişlerine beyazlatma yaptırır. Bu şekilde de iki taraf arasındaki renk farkı kolayca anlaşılabilir.

Diş beyazlatma yaptırmak isteyen kişiler öncelikle dişlerindeki sorunları çözmelidir. Dişte dolgu, kanal tedavi, diş taşlarının temizlenmesi gibi işlemlerin ardından diş beyazlatma yaptırılabilir. Diş hassasiyeti olan bireyler diş beyazlatma yaptırmamalıdır.