Dikkat Diş Beyazlatma Zararlımı ? Dt. İrem BARSBEY

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?


Sağlıklı ve beyaz dişler herkesin sahip olmak istediği ve estetik açıdan ulaşmayı arzu ettiği bir durumdur. Diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemi ile ilgili günümüzde en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan 'diş beyazlatma zararlı mıdır' sorusudur. Diş beyazlatmanın zararlı olup olmadığı öncelikle diş hekiminin uygulayacağı muayeneden sonra belli olmaktadır. Diş hekiminin uygulayacağı muayenede bakılan yerler dişlerin ağız içinde görünen kısmı olan kuron; yani mine tabakası, dentin tabakası ve pulpa tabakasıdır.Dişlerdeki renk değişimi ikiye ayrılır; iç renklenme ve dış renklenme. İç renklenme fırçalama ile giderilemeyen diş renkleri için kullanılır.Dış renklenme ise çay, kahve , asitli içecekler gibi içeceklerin dişin yüzeyinde bıraktığı lekelerdir. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. 


Özellikle çay ve kahve tüketimi, fazla miktarda sigara kullanımı, asitli içeceklerin tercih edilmesi yalnızca genel sağlık durumumuzu olumsuz etkilemekle kalmaz, dişlerimizin renginin sararmasına, dişleri zayıflatmaya, diş eti sorunlarının ortaya çıkmasına ve diş çürümelerine de yol açmaktadır. Diş eti hastalığınız ve çürük dişleriniz varsa önce diş hekimi bu sorunları ortadan kaldırır, daha sonra beyazlatma tedavisi uygulanır. Hastanın dişlerinde mine çatlakları ve mine erimeleri varsa diş beyazlatma önerilmemektedir. Sağlıklı dişlere bu tedavi uygulandığında ise hiçbir zararı yoktur. Evde karbonatla diş beyazlatma, beyazlatıcı diş macunları ve diş beyazlatma kalemleri yetersiz kaldığında bu tedavi her zaman güvenilir ve tercih edilecek bir yöntem olmalıdır. 


Bazı görüşlere göre alınan her ilacın, vücudumuza giren -küçük miktarda bile olsa- kimyasalların vücuda zarar verdiği ve vücuda yan etkisinin olduğu yönündedir. Diş beyazlatmanın kaliteli materyal ve tecrübeli diş hekimleri tarafından yapıldığında ise dişlere hiçbir şekilde zarar vermediği ve sert dokunun bozulmadığı görülmektedir. Diş beyazlatmada kontrolsüz ve sık tedavinin uygulanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 


Diş beyazlatma yönteminin iki tekniği vardır; ofis ortamında diş beyazlatma (power bleaching) ve evde diş beyazlatma (home bleaching). Ofis ortamında diş beyazlatmada beyazlatıcı jel ve ışık kullanılır. Kısa bir süre içerisinde diş rengi 3-4 ton açılabilir. Güvenilir bir yöntemdir.Evde diş beyazlatma ise hastaya özel hazırlanan jel ile ağızdan alınan bir ölçü yöntemidir. 5-7 günde diş beyazlar. Günde 4-8 saat takılması gerekmektedir fakat bazı hastalar bu saat aralığına çok dikkat etmeyebilir ve tedavi işe yaramaz. 


Gelişimini tamamlamamış kişilere, hamile kadınlara ve emziren annelere diş beyazlatma tedavisi önerilmez.
Diş beyazlatma tedavisinde kullanılan jeller bazı kişilerde hassasiyet durumu meydana getirir. Aslında bu hassasiyet ve sızlama dişlere zarar verildiği için değil, minedeki delikler büyüdüğü için oluşuyor ki bu da zararlı bir durum değil. Bu normal bir etki sayılmaktadır ama 1-2 gün içerisinde geçmezse tedavinin sonlandırılması gerekir.


Diş beyazlatma seansları sırasında ve tedavi sonlandırıldığında belli bir süre dişleri boyayabilen içecek ve yiyeceklerin kısıtlanması istenebilir. Örneğin; çay, kahve, asitli içecekler, kırmızı şarap, salça, patlıcan gibi yiyeceklerin tercih edilmemesi ve sigara tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. 


Diş beyazlatma tedavisi sonucunda dişlerde kalıcı hasar oluştuğunu gösteren hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Bu tedavi sırasında kullanılacak farklı ilaçlar diş hekiminiz gözetiminde uygun dozlarda kullanılır. Bu da dişlere zarar verilmemesini sağlar. 


Diş beyazlatma tedavisi her kişide aynı sonucu vermez. Diş renginin açılacağı ton, dişin yapısına göre karar verilir. Diş hekiminin uygulayacağı muayene ile kişi için en doğru ton seçilecektir. Dişin yapısına göre altı ay ile iki yıl arasında diş renginiz sabit kalır. Sağlıklı dişler ve tertemiz gülüşler için diş beyazlatma tedavisi gönül rahatlığı ile uygulanabilir.