Diş Beyazlatmanın Süresi ne Kadar / İrem BARSBEY

Diş Beyazlatmanın Süresi Ne Kadar?

Gün içerisinde yediğimiz ve içtiğimiz bir çok gıda fark etmeden dişlerimizde olumsuz etkilere neden olur. Özellikle renkli yiyecekler, kola, çay, kahve, kırmızı şarap gibi içecekler ile sigara dişlerimizde renklenmeye neden olur. Dişleri bembeyaz olan birinin bile kısa süre sonra yeme içmeye bağlı diş sararması olabilir. Sararan dişler özellikle psikolojik açıdan kişide negatif etki bırakır. Kişi gülümsemek istemez ve konuşurken bile ağzı kapalı konuşmaya çalışır. 

Doğuştan diş minesi sarı olan insanlar da vardır. Diş minesi sarı olan kişiler dişlerini ne kadar fırçalarsa fırçalasın bir türlü istenen beyazlığı yakalayamaz. Tüm bunlara istinaden sarı dişleri olan insanların dişlerinin beyazlaması için birtakım işlemler yapılabilir. Diş beyazlatma işlemi diş doktorlarının yaptığı bir iştir. Diş beyazlatma yaptırmak isteyen biri öncelikle diş doktoruna giderek muayene olur. Doktor diş sararmasının nedeninin mine renginden mi yoksa günlük kullanımdan mı kaynaklı olduğunu tespit eder. Bu şekilde diş beyazlatma konusunda karar verilir. 

Diş Beyazlatma Teknikleri

Diş beyazlatma iki şekilde yapılabilir. Biri ofis tipi diş beyazlatma diğeri de ev tipi diş beyazlatmadır. Ofis tipi diş beyazlatma diş doktorlarının kendi muayenesinde yaptığı beyazlatmadır. Ortalama 45 dakika kadar kısa bir sürede yapılır. Gerekli görülürse birkaç seans devam edilir.Genellikle 2-3 seansta ofis tipi diş beyazlatma yapılır. Tabii bu durum hastanın dişlerinin rengine göre değişiklik gösterir. Eğer hastanın dişleri sarıysa iki üç seans sürer. Fakat dişler yalnızca birkaç ton koyuysa tek seansta işlem yapılabilir. Beyazlatıcı jel ve ışık ile beraber yapılır. Çok kısa sürede diş rengini beyazlatıcı etkide birkaç ton açar. Oldukça etkili bir diş beyazlatma yöntemidir. İsteyenler hem alt hem üst dişlere isteyenler de yalnızca üst dişlere diş beyazlatma yaptırabilir. Yalnızca üst dişlere beyazlatma yapılırsa diş beyazlatma fiyatları yarıya düşer. 

Ev tipi diş beyazlatma ise doktora gitmeye vakti olmayan kişilerin evde kendilerinin yaptığı diş beyazlatmadır. Bu diş beyazlatmada doktor kişinin ağzından basitçe ölçü alır. Bu ölçüye uygun plastik ağızlık yapılır ve içine jel konulur. Bu ağızlığı kişi günde ortalama 6-7 saat takar. Bu durum jelin miktarına ve kişiye göre değişebilir. Genellikle bir hafta içinde istenen tonlarda diş beyazlatma sağlanabilir. Diş beyazlatma fiyatları işlemin yapıldığı yere ve işlem tipine göre değişiklik gösterebilir. 

Peki diş beyazlatmanın süresi ne kadar? Diş beyazlatma süresi dişleri kullanan kişiye göre değişebilir. Dişlerinize beyazlatma işlemini yaptırdıktan sonra daha hassas kullanmaya başlamalısınız. Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamayı unutmamalısınız. Ayrıca sigara, çay ve kahve tüketimini olabildiğince az tutmalısınız. Eğer bu şekilde devam ederseniz diş beyazlatmanın süresi çok uzun yıllar devam eder. Fakat diş doktorunuzun tavsiyelerine uymazsanız kısa sürede dişleriniz tekrar eski halini alabilir. Gün içinde sık sık renkli içecekler tüketen kişiler kısa sürede dişlerinin sarardığını fark edecektir. Bu şekilde diş beyazlatma yaptırmanızın hiçbir anlamı kalmaz. Diş beyazlatmanın ardından diş doktoru kişiye daha az tüketmesi gereken gıdaları anlatır. Eğer kişi bunlara uyarsa uzun süre dişlerini beyaz şekilde kullanabilir.

Diş beyazlatma yapmadan önce doktorlar genellikle hastanın ağız durumunu kontrol eder. Diş taşları varsa temizlenir ve dişler parlatılır. Ayrıca renk değişiminin gözle görülebilmesi için seanslardan önce dişlerin fotoğrafları da çekilebilir. Böylece her seanstan sonra tekrar fotoğraf çekerek hastaya dişlerindeki beyazlama oranı aktarılır. Birkaç seansta diş beyazlatma yaptıran kişiler seanslar arası dikkatli olmalıdır. Kırmızı şarap, sigara, kola, çay, kahve, safranlı yemekler gibi renkli yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu şekilde dişlerde istenen etkide beyazlık görülmeyebilir.