Diş Çekimi ve İmplant Uygulaması nasıl Yapılır ? / İsmail Güleç

Diş Çekimi Ve İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır

Kişiler dönem dönem belirli nedenler yüzünden diş kaybı yaşayabilmektedir veya dişlerini çektirmek zorunda kalabilmektedir. Genel olarak diş çekimleri kaza yüzünden diş kırılması yüzünden olmaktadır. Kişiler böyle durumlarda hızlıca implant tedavisi yöntemine başvurmaktadır. Diğer diş çektirme sebepleri ise şu şekildedir;

  • Dişiler      diş eti hastalıkları yüzünden diş çektirme işleminde bulunabilirler, buna      diş eti çekilmesi de denilmektedir.
  • Diş      çekimini gerektiren diğer bilinen bir konu ise diş çürümesidir, diş çürüğü      kişinin ileri ki dönemlerinde kanal tedavilerinde problem yaşamsını      sağlamaktadır. 

Diş eti üzerinde problem yaşayan kişilerin genellikle dişleri durduk yere sallanmaya veya düşmeye başlamaktadır. Diş eti problemi genel olarak kızaran diş eti olarak veya diş kökünün beyazlaması ile kendini belli etmektedir. Kişiler diş etinde bir problem olduğunu fark ettiği an bir diş hekimine danışması gerekmektedir. Diş eti üzerinde oluşan enfeksiyon ve benzeri rahatsızlıklar diş kemik dokusunu da etkilemektedir. Kemik miktarının azalması ise ödemli diş eti ile birlikte belli olmaktadır. Kişilerin diş etlerinde şişlik hissetmesi ise kaybedilen diş kemiğinin sallanması ile belli olmaktadır. Kişiler dönem dönem diş dökümünde bulunabilirler, bu tarz rahatsızlıklarda hızlı önlem alınması gerekmektedir. Tedavisi yapılmayan diş eti rahatsızlığında kişiler büyük oranda diş kaybı yaşayabilmektedir, diş kaybı yaşayan kişiler genel olarak implant tedavisi tercih etmektedir.

Diş Çekimi Yapılan Ağızlarda Ne Zaman İmplant Takımı Yapılmaktadır?

Dişini çektirmek zorunda kalan kişiler veya diş dökümü yaşayan kişiler çene yapısı ve ağız yapısına göre en fazla 6 ay bekleme yaşayabilirler. Diş implantı hızlı yapılabilen bir işlem değildir, günümüzde en hızlı yapılan implant türü ise robotik diş implantıdır. Kişilerin diş kökünün sorunsuz olması durumunda, dişi çekip kişilere hızlı diş implantı yapılması da mümkün olan seçenekler arasındadır. Ancak genel olarak çekim yaşayan dişlerin diş etlerinde enfeksiyon olabilmektedir. Enfeksiyon tespit edilen köklere ise antibiyotik tedavisi uygulanarak, diş eti üzerinde beliren enfeksiyonun kalkması beklenmektedir. Enfeksiyon tedavileri ortalama 15 gün sürmektedir.Bazı hastalarda diş çekimi sonrasında, kemik sağlığı ve düzgünlüğü için bir ile üç ay arasında bekleme yapılabilmektedir. Çekim sonrasında kişilere sinüs lifting işlemi uygulanmaktadır. Özelikle üst çene bölgesinde yükseklik kazandırmak amacı ile bu işlem uygulanmaktadır. İmplant uygulamasının rahat olması adına üst çenede sinüs tabanı yükseltilmektedir.Bu işlemin yapılması durumunda kişilerin 6 ay daha beklemesi gerekmektedir. İmplant uygulaması köprü veya protez uygulamalarından farkı ise şu şekildedir;

  • İmplantlar      saf titanyumdan yapılmaktadır, diş dokusuna en uygun malzeme titanyumdur. 
  • Yapay      olarak yapılan protezler veya köprüler kişileri estetik ve dokusal açıdan      rahatsız etmektedir, özellikle çıkabilen protezler hastaları estetik ve      fonksiyon açısından oldukça zorlamaktadır. 
  • İmplant      uygulamaları ise kişilere zarar vermeden, herhangi bir dişin estetik      görüntüsünü bozmadan ve gerçek diş fonksiyonda işlev görmektedir.

Dişe implant uygulaması ise genel olarak dört farklı yöntem ile yapılabilmektedir. İlk tercih edilen yöntem ise dişin çekilmesi ve oluşan boşluğa implant yerleştirilmesidir. Genel olarak bu en çok tercih edilen yöntem hasta ve doktor için uygulaması oldukça kolay yöntemler arasındadır. Çekilen diş yerine takılan implantlarda cerrahi müdahale gerekmemektedir, hastanın ağzına herhangi bir dikiş ve benzeri işlem uygulanmamaktadır. Kişiler çekilen diş yerine uygulanan implanta herhangi bir acı veya hassasiyet hissetmemektedir. Diğer tercih edilen yöntem ise kapalı implant tekniğidir. Bu teknik çene kemiğini açmadan, hastanın ağzında lazer ile oyuk oluşturarak implant yerleştirilmesi yapmaktadır. Lazer ile yapılan işlemler son derece ağrısız ve kolay işlemler arasındadır. En klasik ve uygulanan diğer bir yöntem ise cerrahi implant takımıdır, bu yöntemde kişinin çene kemiğine boşluk uygulanmaktadır ve implant yerleştirilmesi yapılmaktadır. Genel olarak bu işlemde atılan dikişler bir hafta sonra alınmaktadır.