İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir / İSMAİL GÜLEÇ

İmplant Nedir ?

İmplant, eski, sağlıksız ve çürümüş olan dişlerinizin yerine geçerek çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerdir. Bu yapay dişler yani implant dişler sayesinde daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. İmplant dişler kök görevi gördüğünden dolayı kendi dişleriniz gibi yemek yiyebilir, konuşabilirsiniz. Bu tedavi çene kemikleri yüz kemikleri gelişmiş ve 18 yaş üzerindeki kişilere uygulanabilir. Bazı rahatsızlıkları olan kişiler için ise tedavi süreci tamamlandıktan sonra gerekli takviyeler uygulandıktan sonra tedaviye başlaması uygundur. Örneğin, kemik erimesi olan kişiler için ilk olarak gerekli tedaviyi görmesi gerekir daha sonra implant tedavisine başlaması uygun görülmektedir. İmplant dişler doğal diş görünümüne en yakın dişlerdir. Bu dişler sayesinde güçlük, zorluk çekmeden eski dişleriniz gibi rahata kavuşabilirsiniz. İmplant dişlerin temizliğine ne kadar çok dikkat edilirse ömrü de o kadar uzun olur. İmplant dişlerinize alışmanız için sürekli takıp çıkartmamalısınız. Alışma aşaması kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uzun süre geçer ve alışamamış olursanız diş hekiminize danışmanızı öneririz. Dişlerinizin temizliğini yaparken rastgele bir yere konulup sert zemin üzerinde yapılırsa kırılma ihtimali çok yüksektir çünkü implant dişler aynı zamanda çok hassas dişlerdir. Nemli bir havluya koyarak kıllı bir diş fırçası yardımıyla temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu dişleriniz bir hasar gördüğünde kesinlikle kendiniz müdahale etmeyiniz yapıştırma vs. gibi bir durum olursa aksi halde bir daha kullanılmaz bir hale gelebilir. Ne kadar düzenli ve dikkatli olunursa implant dişlerinizin ömrü de o kadar çok uzun olur. 

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir ?

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir? diye düşünürsek bir çok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle sağlık olarak düşünmelisiniz sağlık açısından dişler çok önemlidir. Günümüzde çoğu birey çok fazla ağrıya maruz kalmadığı sürece diş hekimine gitmiyor. Bunun sebebi ise doktor korkusu olabilir yada maddi olanaklar da olabilir. Bu şekilde kaygılarınızın olması ileride size daha büyük zararlar verebilir. İstediğiniz şekilde yemek yemek ve güldüğünüz zaman dişlerinizin kötü görünmesinden rahatsızlık duyuyorsanız implant tedavisi uygulanması gereklidir. Ağızda kötü kokulardan kurtulmak için daha bir çok sebebi vardır. Bunun gibi bir çok sebebin olması implant dişlerin uygulanması size destek olacaktır.

İmplant Tedavisinin Avantajları;

İmlant diş uygulanması sayesinde, kemik hasarına sebep olmazsınız.

İmplant dişler istenildiği zaman çıkarılır ve bu sayede protezlerin verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

İmplant dişler sayesinde yeme, içme, çiğnemek oldukça rahattır.

Komşu dişler,İmplant dişlerinizi destekleyecek şekilde olduğundan dolayı, kendi dişlerinizin yani sağlıklı olan dişlerin bozulmasını önleyerek diğer dişlerinde korunmasını sağlamaktadır.

İmplant dişler diğer dişlere göre daha dayanıklıdır. Fakat düzenli iyi bir ağız bakımı olursa ömrü uzun olmaktadır.

İmplant dişler takma dişlerin verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırarak kendi diişleriniz gibi aynı hissi vermektedir.

İmlant dişler kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandığından kalıcı hale gelmektedir. Bu sayede kendi dişleriniz gibi görünür.

İmplant dişler kolay kolay çürümez sebebi ise kullanılan malzemeler doğal köprü yapısını desteklediği için kendi dişleriniz gibi kolay şekilde çürüme olmaz.

İmplant dişler estetik olmasıyla doğal diş görünümüne sahiptir.

İmplant diş tedavisinin avantajlarından bahsetmiş olduğumuz gibi sağlık açısından size oldukça yararlı olacaktır. Bu dişlere sağlıklı bakmanız gerekir. Ağız bakımınızı düzenli bir şekilde yaparsanız uzun ömürlü kullanmak için implant dişler sizler için doğru bir seçenek olabilir. Güzel gülüşler, sağlıklı dişler implant tedavisi sayesinde sizinle birlikte bir ömür yaşlanmasını istiyorsanız bakımınızı ve düzenli kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Alışma aşaması sizi ne kadar zorlarsa en kısa sürede alışmış olacaksınız. Bu süreci iyi bir şekilde takip ederek kontrolünü sağlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde ağız ve diş sağlığınız için 3 ayda 6 ayda bir diş hekiminize gitmenizi tavsiye ederiz.