Ön Dişlere İmplant Uygulaması / İsmail GÜLEÇ

Ön Dişlere İmplant Uygulaması

Eksik diş tedavilerin de son yıllarda ilerleme kat edilmiştir. Gelişen teknolojinin diş tedavilerinde kullanılmasıyla hastalar diş sağlıklarına kısa sürede ulaşarak gülüşlerini geri kazanmaktadırlar. Eksik dişler diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi estetik bozukluklara da yol açmaktadır. Özellikle herhangi nedenden dolayı ön dişlerde yaşanan kayıp kişinin bütün hayatını olumsuz etkilemektedir. Eksik diş tedavisinde kullanılan implant yöntemleri son yıllarda diş hekimleri hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başladı. İmplant tedavisi eksik dişlerine vidalama yöntemiyle yapay titanyum diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Ön dişlerde yaşanan kayıplarda ise ITI implant uygulaması yapılmaktadır. Kişilerin ön dişlerinde yaşadıkları kayıplar tedavi edilemez gibi gözüktüğü için endişe oluşturmaktadır. Günümüzde kullanılan gelişmiş tedavi yöntemleri ile ön dişlere implant uygulaması sayesinde bu endişe ortadan kalkmıştır.

İmplant Uygulaması Nedir

İmplant diş eksikliğinde sorunlarında sunduğu uzun süreli kullanım ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Eksik diş olan bölgeye açılan çukura titanyumdan yapılan özel diş kökü çene kemiğine yerleştirilerek tedavi uygulanır. Kısa süren iyileşme süresi ve titanyumun çene kemiğine uyum sağlayarak uzun ömürlü olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Protez ve kaplama tedavisi esnasında sağlıklı dişlerde zarar görürken implant uygulamasın da sağlıklı dişler zarar görmeden eksik diş yerine vidalama yöntemiyle yapay bir kökü yerleştirilerek tedavi edilir. Diş eksikliği tedavisinde yaygın kullanılan implant uygulamaları estetik bir görüntü oluşturarak yüzde doğal bir görünüm oluşturur. Bu durumda ön dişlere implant uygulaması konusunda herhangi bir sıkıntı çıkartmamaktadır. Sağlıklı dişlere zarar vermeden doğal görünüm korunarak ön dişlerinizde ki eksiklik sorununu implant uygulamasıyla çözebilirsiniz.

Ön Dişlere İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır

Önceden ön dişlere implant uygulaması oldukça zorluydu. İmplantın çapı dişlerin boyun kısımları ile uyumlu olmadığı için yeterli estetik görüntü elde edilemiyordu. Son zamanlarda ön dişler için özel üretile implantlar ile bu sorun ortadan kalktı ve estetik görünümde sorun çıkartmayan implantlar üretilmeye başlandı. 

Dişin yapısına uygun olarak üretilen ön dişlere implant uygulaması diş arası boşluğu da hesaba katılarak üretilmeye başlandı. Kemiğin sağlıklı beslenmesi de hesaba katılarak üretilen özel implantlar 3.3mm çapında uygulanarak doğal bir görüntü elde etme amaçlanır. Estetik görünüm temelinde üretilen özel implanlar kendi dişleriniz gibi görünecektir.

Bu tip özel üretim olan implantlar da diğer implantlarda olduğu gibi titanyumdan üretilir. Titanyumun çene kemiğine uyum sağlayan bir malzeme olması bu noktada önemlidir. Ön dişlere implant uygulaması esnasında implantlar titanyum plazma sprey ile kaplanarak uygulama gerçekleştirilir. Estetik görünüm sağlaması ön diş implant uygulamasında önemli bir konudur. 

ön dişlere implant uygulaması, diğer implant uygulamalarında olduğu gibi standart cerrahi uygulama ile gerçekleştirilir. İyileşme süreci de diğer implant tipleri ile aynıdır. Ön diş implant uygulamasında özel bir üretim yapılması dışında gerçekleştirilen uygulama ve iyileşme süreçleri farklılık göstermez. Bu durumda implant takıldıktan kısa süre sonra sağlığınıza kavuşmanıza ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmasını sağlar. 

ön dişlere implant uygulaması için diş eti sağlığınız ve kemik sağlığınız oldukça önemlidir. Bu etkenler diş hekimi tarafından kontrol edildikten sonra uygun görülmesiyle implant uygulaması gerçekleştirilir. Ön dişe uygulanması estetik görünüm konusunda endişe uyandırsa da özel üretilen implantlar sayesinde bu sorunda ortadan kalkmıştır. Doğal dişiniz gibi görünen implantlar sayesinde ağız ve diş sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Sağlıklı dişlerle beraber gelen özgüven sayesinde günlük yaşantınıza hiçbir sorun yaşamadan devam etme imkanı bulursunuz.