Sağlıklı Diş Eti nasıl Olur / İsmail GÜLEÇ

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur? 


Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak, bembeyaz gülüşlerle estetik açıdan iyi görünmek her insanın arzusudur. Düzenli olarak diş hekimine gitmek, diş ve ağız hijyenine dikkat etmek sağlıklı diş etlerine sahip olmanın en önemli adımıdır. Sağlıklı diş etlerinin rengi gülkurusu ve pembe renk arasıdır. Diş eti, dişlere sıkıca tutunmuştur. Dişinizi fırçalarken diş eti kanamanız olmuyorsa sağlıklı diş etlerine sahipsiniz demektir. Diş etlerinde ağrı ya da şişlik olmaması gerekmektedir. Eğer diş etleriniz kızarmış bir renkte, şişmiş, ağrılı ve yumuşak kıvamlıysa diş eti problemi var demektir. 


Diş eti sağlığının bozulmasının ana nedeni ağız hijyenine dikkat edilmeyerek bakteri oluşuma yol açmak ve bu bakterilerin sonucunda oluşan diş taşlarıdır. Diş temizliği doğru yapılmadığı takdirde gıda artıkları dişlerde birikerek diş ve diş eti etrafında kireç oluşturur, bu da dişlerin çürümesine yol açar. Diş taşları ve çürük dişler diş eti çekilmesine, dişlerde sallanmaya ve ağrıya neden olur. Tüm bunların sonucunda diş fırçalarken diş eti kanamaları meydana gelir. Diş etleri kanıyorsa o bölgede iltihap var demektir. Bu durumda en kısa zamanda diş hekimine gidilmeli ve uygun tedavi ile sağlıklı diş etlerine tekrar sahip olunmalıdır. 


Sigara tüketimi yalnızca kanser gibi önemli sağlık sorunlarına neden olmaz, ayrıca diş eti hastalıklarının gelişmesinde de büyük rol oynar.Yapılan araştırmalar ailede diş eti problemi bulunan bireylerin, yani genetik faktörlerin kişinin diş eti rahatsızlığı yaşamasına neden olabileceğini oraya koymuştur. Menopoz, hamilelik, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler de ağız sağlığına dikkat edilmesi gereken zamanlardır. Stres vücudun iltihapla mücadelesini zorlaştırdığı için dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Şeker hastalığı da iltihap açısından yüksek risk grubundadır. Anti depresanlar ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar da kişinin ağız hijyenine daha dikkat etmesi gereken durumlardan biridir. Kötü beslenme vücudun bağışıklığını azaltır ve vücut iltihapla mücadele edemez. Diş sıkmak veya diş gıcırdatmak da diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olur. 


Bazı hastalıklarda olduğu gibi diş eti hastalıklarının da çeşitleri vardır. Gingivitis, agresif periodontitis, kronik periodontitis, nekrotizan periodontitis bunlardan bazılarıdır. Diş eti hastalıklarının en önemli tedavi yöntemi diş taşı temizliğidir. Bir diğer yöntem kök yüzeyi yerleştirilmesidir. Bu tedavi ile sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak diş etinin tekrar kök yüzeyine yapışması sağlanır. Flap operasyonunda diş eti kaldırılır, gerekli işlemler yapıldıktan sonra dikişlerle sabitlenir. Kuron boyu uzatma operasyonu ise dişlerin diş eti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak için yapılır. 


Unutmamalıdır ki diş eti hastalıkları tedavi edilmediğinde ilerleyerek kişinin diş kayıpları yaşamasına neden olur. Ayrıca diş eti hastalığına neden olan bakteriler kalp hastalıklarına, şeker hastalığına, akciğer hastalığına yol açabilmektedir. 


Yalnızca kişiyi hastalıkla tehdit eden durumlarda değil, estetik amaçlı diş eti uygulamaları da vardır. Gülümsediklerinde diş etleri olduğundan fazla görülen kişilere, diş eti çekilmesi sonucu uzayan dişlere, düzensiz diş eti kenarları olanlara ve diş eti pigmentasyonuna sahip olan kişilere de uygulanır. 


Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için her gün düzenli ve doğru şekilde dişleri fırçalamak gerekir. Diş ipi kullanımı da diş ve diş etlerinin temizlenmesinde etkilidir. Dengeli ve besleyici yiyecekler tüketmek, abur cuburdan kaçınmak ve asitli içecekleri tüketmemek de diş ve diş eti sağlığının korunmasında büyük önem taşır. Diş eti kanamalarına dikkat etmeli, birden hassaslaşan ve ağrımaya başlayan dişler kontrol ettirilmelidir. Düzenli diş hekimine giderek gerekli temizlikleri ve tedavileri uygulatmak sağlıklı diş ve diş etlerine kavuşmayı sağlar.