Tek Seansta İmplant ve Kalıcı Diş Takılırmı ? / İsmail Güleç

Tek Seansta İmplant Ve Kalıcı Diş Takılır Mı?

Diş implantı genel olarak kaybedilen veya eski işlevini göremeyen dişler yerine takılmaktadır. Görüntü estetiğini tekrar sağlamak adına kişiler çene kemiği üzerine yerleştirilen bir implant işlemi uygulaması talep edebilirler. İmplantlar normal diş görünümü şeklinde yapılmaktadır ve standart diş kökleri bulunmaktadır, kişinin çene kemiğine diş kökü şeklinde yerleştirilmektedir. Diş implantı yaptıracak olan kişilerin öncelikle iyi bir diş hekimi bulmaları gerekmektedir. Yapılan kontrol sırasında kişilerin hasta öyküsü dinlenerek, implant yapımına karar verilmektedir. Kişinin implant yaptırmak için herhangi bir engeli bulunması durumunda kişilere bu işlem uygulanmamaktadır. Sistematik herhangi bir sorun olmaması durumunda kişilerin çene kemiğine bir boşluk hazırlanmaktadır, bu boşluk üzerinde konulacak olan apartın boyutu ve çapı belirlenmektedir. Hazırlanan implant daha sonrasında boş çeneye yerleştirilmektedir. Her implantın çene kemiğini tutması için belirli bir süre beklemesi gerekmektedir. İlk takılan implant tutuktan sonra üst yapıya geçilerek kişilere diş yerleştirilmesi yapılmaktadır. İmplant genel olarak saf titanyumdan yapılmaktadır, titanyum kullanılmasının sebebi ise kişilerin doku farklılığı hissetmesini önlemektir. 2020 yılından itibaren ise yapılan implantlar ortalama iki ile üç ay arasında kemiklere oturmaktadır. 

İmplant Taktırmanın Zararı Var Mıdır?

İmplant taktırmanın herhangi bir belirgin zararı bulunmamaktadır. Kişiler genel olarak implantın kanser yapabileceğini düşünmektedir fakat günümüzde implant yüzünden kanser olan herhangi biri bulunmamaktadır. İmplant hastaları sadece tomografiyi çektirme sırasında hekimlere, mevcut implantı olduğunu söylemesi yeterlidir ve günümüzde implant taktırmanın bireye herahangi bir zararı bulunmamaktadır. Kişiler implant taktırma sırasında, kaliteli implant seçimi yapmaları gerekmektedir. Kaliteli seçilen implantlar başarılı bir tedavi sağlamaktadır ve kemiğe kaynaşma süresi sıradan bir implanta göre daha hızlı olmaktadır. Ortalama bir implantın dişin üst kısmına yerleşmesi için kişinin dört ile beş ay beklemesi gerekmektedir fakat diş çektirmeden implant yaptıran kişilerin alt çene için en fazla iki ay üst çene için üç ay beklemesi yeterli olmaktadır. İmplant sırasında direkt olarak diş yapımına geçilecek olan kişilerin özellikle tek köklü dişlere sahip olması gerekmektedir. Tek köklü dişlerde, dişte enfeksiyon veya herhangi bir problem olması gerekmektedir. İmplant takımı sırasında diş etinde ortalama bir hafta hassasiyet veya şişme görünebilmektedir. Genelde diş etinde problem olan kişilere geçici protez takımı yapılmaktadır.

İmplant Takımı Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant takımı çene kemiğine herhangi bir ağırı yapmamaktadır. İmplant takımı genel olarak kanal tedavisi veya diş dolgusu kadar hafif bir sızı oluşturmaktadır. Kişilerin genelde ağrıyı hissetmemesi adına anestezi yapılmaktadır. İmplant sırasında kişilere lokal anestezi uygulanmaktadır, aşırı korku yaşayan veya panik atağı bulunan kişilere ise genel anestezi verilebilmektedir. İmplant takım işleri ortalama yarım saat içerisinde yapılmaktadır ortalama bir çene üzerine yapılan implantlar bir buçuk saat gibi bir sürede takılmaktadır. İmplantlar genel olarak tek seferde yapılmamaktadır fakat hastanın hiç dişi olmaması durumunda üst çeneye tek seferde ve on gün ara gibi sürede alt çeneye implant uygulaması yapılmaktadır. İmplant takımı sonrasında kişilerin yüzünde geçici bir şişlik oluşabilmektedir veya cilt yapısının hassaslığına göre hafif morarmalar meydana gelebilmektedir. İmplant takımı sonrasında oluşan görsel değişiklikler geçici olmaktadır, kişilerin ağrı yaşaması durumunda hekim tarafından ağrı kesici verilmektedir. Yapılan implantlar üzerine takılacak olan protezler ortalama 10 gün sonra takılmaktadır. Geçici dişler genel olarak kişinin dikişleri alındıktan sonra takılmaktadır. Kişiler ağız bakımlarını düzgün yapmaları durumunda, implantlarını ömürlük olarak kullanabilirler. İmplant taktıran kişiler, implant bakımını normal günlük rutin bakımları gibi yapabilirler. Kişiler düzenli olarak diş fırçalama işlemi uygulayabilirler veya ara yüz fırçaları ile belirli günlerde düzenli temizlik yapabilirler. Kişiler dilerlerse bakım sırasında gargara ve benzeri ağız içi temizleme ürünleri de tüketebilirler. İmplant taktıran kişilerin ortalama altı ayda bir diş hekimine gitmesi gerekmektedir. İmplant takımı kemik dokusu mevcut olan bütün dişlerin yerine yapılabilmektedir.